İstanbul’a 100, Ankara’ya 320 km uzaklıkta yer alan kayak merkezinde bulunan telesiyejler, manzarayı 20-30 metreyi bulan yükseklikten seyretmenizi sağlasa da yine de burayı tam olarak keşfetmenize imkan vermez. Çantanızı toplayıp doğa yürüyüşlerine çıkmalı, saklı kalmış köşeleri, gölleri, dereleri, köyleri gezmeli, bol bol fotoğraf çekmelisiniz. Her mevsim ayrı güzelliğe sahiptir.
 
        Kartepe’de gezilecek yerler:
 
Maşukiye: Kocaeli’nde en çok turist gelen 2. bölgedir.  Yemyeşil coğrafyası ile dikkat çeker. Özellikle ormanlık alan içinde yer alan restoranları ve konaklama tesisleri ile bilinir. Kirazlı Yaylası piknik alanı ile yaz mevsiminde piknik yapmaya olanak tanır.
 
Aygır Deresi: İçinde irili ufaklı su kaynaklarının derelerin ve pınarın bulunduğu Aygır Deresi’ni görmeden evinize dönmemelisiniz. Derenin içinde bulunan Maşukiye Şelalesi kartpostallık görüntüsü ile sizi büyüleyecek. Çevre gezileri yapmanızı ve Alabalık Vadisi boyunca sıralanmış restoranlarda yemek yemenizi öneririz.
 
Kuzu Yaylası: Sakinliği ve doğal atmosferi ile özellikle büyük şehirlerden kaçan tatilcilerin görmesi gereken yerlerdendir. Yaz mevsiminde kamp kurmaya elverişli alanları vardır. Doğa yürüyüşleri yapabilir, fotoğraf çekebilirsiniz.
 
Thököly İmre Anıtı: 1700’lü yıllarda Osmanlı İmparatorluğu’na sığınan Macar Kralı Thököly’den ismini alan bölgede onun adına bir de anıt bulunur.
 
Hikmetiye Camii: II. Abdülhamit tarafından yaptırılan camii, 1960’lı yıllarda restore edilmiştir. Derbent’te bulunan eseri görmeniz gerekir.
 
Alabalık Vadisi: Maşukiye’den Kartepe’ye giden yolu takip ederek ulaşabileceğiniz Alabalık Vadisi’nde dereden tutulan tap taze balıkların tadına bakabilirsiniz. Deredeki şelale ve oluşturduğu atmosfer hoşunuza gidecek.
 
Uzuntarla: At yetiştiriciliği ile ünlüdür. Golf sahasında spor yapabilirsiniz. 
 
Sarımeşe: Meşe ormanlarının adını almıştır. Temmuz ayında kültür şenliklerine ev sahipliği yapar.
 
Eşme: Piknik yapabilir, ayva ağaçlarından meyve toplayabilirsiniz.Göl kıyısında olması nedeniyle mükemmel manzaralar size eşlik eder.